Блог вчителя початкових класів Гілевич Любові Іванівни
Кам'янобрідської гімназії Благовіщенської міської ради Кіровоградської області
неділя, 1 квітня 2018 р.
пʼятниця, 2 березня 2018 р.
пʼятниця, 23 лютого 2018 р.
Читаємо Сухомлинсього
У рамках обласної програми підготовки до 100-річного ювілею від дня народження видатного педагога-земляка Василя Сухомлинського» беремо участь у флешмобі (обласного педагогічного марафону «Штрихи до портрета Василя Сухомлинського» (офіційний хештег – #Сухомлинському100).
#ЧитаємоСухомлинського разом з учнями 2 класуКамянобрідської загальноосвітньої школи І - ІІ ступенів Благовіщенської районної ради Кіровоградської області. Читаємо збірку художніх творів для дітей " Всі добрі люди - одна сім'я". Твори пронизані любов'ю до всього живого, що оточує людину. Розмаїття образів головних героїв творів допоможе дитині критично оцінювати вчинки та успішно обирати правильну поведінку власних дій
Урок математика 2 клас
Таблиця множення числа 4. Обчислення значень числових виразів. Розв'язування задач.
Мета:
·
Формування предметних компетентностей: повторити знання учнів з теми «Таблиці множення та ділення на 2, 3», назви компонентів при
множенні, ознайомити учнів з таблицею
множення числа 4; вчити застосовувати знання таблиці множення числа 4 в процесі розв*язання
виразів; вчити розв'язувати задачі, застосовуючи таблицю
множення; розвивати критичне мислення, логічне
мислення, вміння виділяти головне;
·
Формування ключових компетентностей:
Уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце,
планувати власні дії, оцінювати свою роботу; розвивати
пізнавальний інтерес;
Комунікативної:
розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати
висловлювання з використанням математичних термінів;
Соціальної:
розвивати вміння продуктивно працювати в парах, виявляти ініціативу, докладати
зусилля для досягнення спільного результату;
Громадянської:
розширити знання учнів про мультиплікаційних символів – національних символів
України; виховувати повагу до культурної спадщини держави.
Тип уроку: урок розвитку знань,
формування умінь і навичок.
Основні терміни і поняття: множення , ділення.
Обладнання: таблиці множення і
ділення , підручник, малюнки коаків, картки для самостійної роботи.
Хід уроку
Урок природознавство 2 клас
Природознавство 2 клас
Тема. Птахи навесні. Повернення перелітних птахів.
Мета:
·
Формування предметних компетентностей: розширювати знання учнів про розмаїття перелітних
птахів; з'ясовувати, які зміни відбуваються у птахів з настанням весни; навчати
бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати вміння знаходити
взаємозв’язки в природі; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе
ставлення до птахів.
·
Формування ключових
компетентностей:
Уміння
вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче
місце, планувати власні дії, розвивати пізнавальний інтерес.
Комунікативної:
розвивати мовлення, вміння доводити
власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням природничих термінів.
Соціальної:
розвивати вміння продуктивно працювати в групах,
виявляти ініціативу, докладати зусилля для досягнення спільного результату.
Громадянської:
розширити знання учнів про природне
багатство України, народні символи України ( зокрема , лелека). Виховувати
повагу до культурної спадщини держави.
Тип уроку: урок
розвитку знань, формування умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійна презентація, відео з голосами птахів,
матеріал для весняної галявини, малюнки перелітних птахів, слова до
«асоціативного куща», малюнки до вправи «крок допомоги».
Тип
уроку: урок з використанням нових
комп’ютерних технологій.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Гра „Маска”
2. Вступне слово вчителя
Повітря, земля і вода – це природа
Природа – це я, і ви – це природа,
пустелі і
гори, поля і ліси,
і ми – тільки частка цієї краси.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Інтерактивна вправа «
Батоги»
- Який
сьогодні день? Число?
- Яка зараз пора року?
_ Яка пора року йде після зими?
- Назвіть всі весняні місяці.
- Назвіть перші ознаки весни.( Розвиток
бруньок; розпускання листків; зеленіє трава; з'являються первоцвіти; дні стають
довшими, а ночі коротшими; сонце піднімається вище над горизонтом, повертаються
з вирію перелітні птахи.)
Діти називають ознаки весни і одночасно
на дошці з'вляюється весняна галявина: дерева з бруньками (листочками),
сонечко, первоцвіти, «ключі» птахів.
2. Перевірка домашнього
завдання
2.1. Інтерактивна вправа «
Крісло автора»
( учні по черзі розповідають про весняні зміни в житті рослин)
2.2. Гра « Так – ні» (
показуємо сигнальні картки)
-
Перші весняні квіти –
це (Ромашки. Підсніжники.)
-
У дерев починається – (
Опадання листя. Рух соку).
-
Першим зацвітає – ( Липа.
Вільха)
-
Земля повністю вкривається
травою у – ( Березні. Травні).
пʼятниця, 24 березня 2017 р.
Прощавай, Букварику!
Вступне слово вчителя
— Благословенна та ясна година,
коли Буквар бере до рук дитина…
Яка ж оце відповідальна мить!
Буквар всіх нас
читати вчить…
Буквар — це перша сходинка до знань, це перша
прочитана книжка, яка виконала свою місію – навчила
читати маленьких школяриків… Саме йому – Буквареві, присвячуємо
сьогоднішнє свято…
У ч н і (по черзі)
1. Є святкових днів багато
На листках календаря,
А між ними — й наше свято —
Вшанування Букваря!
На листках календаря,
А між ними — й наше свято —
Вшанування Букваря!
2. День
вітання і прощання,
Свято наших Букварів.
Перша сходинка зростання
Для найменших школярів.
Свято наших Букварів.
Перша сходинка зростання
Для найменших школярів.
3. І
дзвінок веселий кличе
Першокласників на свято:
— Не запізнюйтесь! Пошвидше!
Час з Буквариком прощатись!
Першокласників на свято:
— Не запізнюйтесь! Пошвидше!
Час з Буквариком прощатись!
4. Любі гості, мами й тата!
В нас Букварикове свято!
Добре, що прийшли до нас!
Разом: Вас
вітає перший клас!!!
Вчитель. Як
у кожної країни, як у кожної родини є своя історія, так і в нашому класі вже
є невеличке минуле. Давайте повернемося туди та згадаємо, як все починалося.
Перегляд фото та відео «Свято першого дзвоника» та «Ми – першачки».
четвер, 16 березня 2017 р.
Сторітеллінг в початковій школі
Сторітеллінг в
початковій школі як технологія розвитку критичного мислення
Життя
в ХХІ ст. є досить динамічним, знань, якими ми володіємо сьогодні, завтра вже
недостатньо. Сучасне інформаційне суспільство
— це період високих технологій, що потребує від освіти формування компетентної та
активної особистості. Радикальні зміни, які відбуваються у сучасному освітньому
середовищ акцентують увагу на необхідності виховання особистості мислячої,
самостійної, творчої.
Такий динамічний рух життя вимагає змін у всіх
сферах життя людини. І освіта, а в першу чергу
школа – одна з найпопулярніших
сфер, якої ці зміни стосуються. І саме школі доручається важлива роль –
формувати особистість здатну жити і працювати в реаліях сьогодення.
Початкова
школа знаходиться на передових засадах реформування національної освіти. Чи
цікавим буде навчання? Чи комфортно буде маленькому школяру? Ці та інші питання
непокоять кожного, хто пов'язаний зі школою, як державним інститутом.
Практика роботи в школі показує, що якщо у молодшому шкільному віці не закладасти стартовий освітній капітал дитини, що
визначає успішність навчання на наступних рівнях, то у 5, 6 класах учні
втрачають інтерес до навчання.
Впевнена, призначення вчителя
початкових класів у тому, щоб перетворити навчання на радісне для дитини
заняття і при цьому сформувати такі
життєві компетентності, які забезпечать здатність учня ефективно діяти за
межами навчальних ситуацій, продуктивно розв'язувати в повсякденному житті
реальні проблеми.
Саме тому, методична тема, над
якою працюю: «Формування ціннісно – смислових компетентностей молодших
школярів».
Метою моєї роботи є формування ціннісних
орієнтирів школяра , його
здатності бачити та розуміти навколишній світ, орієнтуватись у ньому,
усвідомлювати свою роль і призначення, творчу спрямованість, уміння вибирати
цільові та значеннєві установки для своїх дій і вчинків, приймати рішення.
Однією
з технологій, що допомагає учню не тільки засвоїти певний обсяг знань, а й
сприяє його розвитку особистісних якостей, є технологія формування та розвитку
критичного мислення.
Критичне
мислення (грецьк. kritike — "мистецтво
розбирати, судити") — це не критика недоліків, а вміння визначити проблему
й виробити оптимальну стратегію її розв'язання. Це складний ментальний процес, що починається із залучення
інформації та закінчується прийняттям
рішення».
Це
процес розгляду предметів з багатьох сторін, процес, який починається з
постановки проблеми, продовжується пошуком варіантів вирішення і закінчується прийняттям рішення.
Досить ефективним для формування критичного мислення
молодших школярів є методичні прийоми, які роблять навчальний процес більш
творчим, вчать учнів мислити, виділяти головне, висловлювати й аргументувати
власні думки
Найчастіше
використовую на уроках такі:
•
асоціативний кущ
•
гронування
•
кубування
•
кероване читання
з передбаченням
•
порушена
послідовність
•
взаємні питання
•
біном фантазії
•
вільне письмо, есе
•
ромашка Блума
•
фантастичні
гіпотези
•
письмо в малюнках
• складання загадок,
скоромовок
• "Читаємо і запитуємо"
• "Взаємне навчання",
•
сторітеллінг
Зупинюсь на технологія подання
інформації у вигляді цікавих історій – технології Сторітеллінг.
Чому сторітеллінг назвали
сторітеллінгом?
У перекладі з англійської story означає історія,
а telling – розповідати.
Отже, сторітеллінг – це розповідання історій
Сторітеллінг
широко застосовують в
рекламі, бізнесі - для просування нових товарів, брендів, благодійності(
розповідають про історії людей та необхідності допомагати їм), журналістиці,
політиці та інших сфераїх діяльності.
Зараз
застосування сторітеллінгу є актуальним і в освіті.
Сторітеллінг - це спосіб передачі інформації
через розповідання історій.
•
Людство займалося цим весь час: казки, міфи,
легенди...
•
Саме
молодші школярі дуже люблять слухати та та розповідати історії про себе та
інших.
Чому ж зараз до сторітеллінгу
така увага?
Сьогодні спілкування наше все більше йде у
світ віртуальний. Реальне спілкування стає предметом розкоші, якимсь
мистецтвом, якому треба знову навчатися і до якого необхідно повертатися.
Чому сторітеллінг слід
використовувати в початковій школі?
•
Діти
люблять слухати історії більше, ніж доповіді, описи чи визначення, тому що вони
легше сприймаються (задіяна не лише раціональна сторона сприйняття інформації,
а й образна). Отже, реалізується принцип доступності навчання.
•
Історія
впливає на почуття дитини, а це підвищує
рівень концентрації уваги. Тому всі уважно слухають навчальний матеріал,
сприймають його, а потім з легкістю можуть відтворити. Правда теж у формі
історії. Отже, реалізуються принципи міцності знань та емоційності навчання.
•
Історія
динамічна. Сучасні діти з кліповим мисленням краще сприйматимуть історію, ніж
текст іншого виду.
•
В
історії є герой, який змінюється. Ці зміни відбуваються в процесі боротьби,
наполегливої праці, виконання складних завдань тощо. Молодші школярі вчаться
тому, що можна подолати труднощі. А якщо діти ще будуть «включені» в історію…
вони навчаться бути наполегливими. Отже, реалізується принцип активності й
самостійності.
•
Будь-яка
історія для дітей розповідається із використанням малюнків, відео, презентацій.
Отже, реалізується принцип наочності.
Сприйняття молодшими школярами
інформації у вигляді цікавої історії є більш доступним і зрозумілим
Наведу приклад . У 1 класі діти опрацьовують текст
Букваря « На полонині». Першим питанням, що виникає у дітей є « Що таке
полонина». Розглянемо два варіанти подання інформації:
Варіант 1. — безліса ділянка верхнього поясу Українських Карпат, що
використовується як пасовисько та для сінокосу. Назва «полонина» місцевого
походження, що у гуцулів, бойків означає гірські поверхні, поверхні гірських
пасовищ вище від верхньої межі лісу. Деякі полонини простягаються на десятки
кілометрів. За флорою полонина подібна до альпійських луків, де росте багато
рослин. Полонини вкриті густими й соковитими луговими травами.
З Вікіпедії
|
Варіант 2. Двоє чоловіків, що
жили в селі, яке було розташоване у Карпатських горах. Вони щодня виганяли
випасати своїх овець. Одного разу вони гнали стадо так довго по гірських
лісах та стежках, що їх застала ніч. Переночували вівчарі у лісі під старою
смерекою, а вранці один з них піднявся стежкою вище і побачив там велике поле,
на якому росло багато лугових соковитих трав, барвистих квітів і зовсім не
було дерев.
- Оце полонина! - закричав чоловік. З тих пір на полонинах
випасають овець та косять сіна.
|
Як бачимо, подання інформації у вигляді цікавої
історії є більш доступним для дітей
Технологію сторітелінг можна застосовувати на
різних етапах уроку та на уроках різних типів.
Написання
власної історії, застосовуючи технологію сторітеллінг.
•
Запропонуйте скласти історію про себе, або оточуючих.
•
Написання історії про себе - це гарний привід описати
свої вчинки та почуття, проаналізувати власні дії, оцінити наслідки, зробити
висновки на майбутнє;
•
Не вимагайте від учнів одразу чіткої структури та
граматично правильних висловлювань;
•
Нехай дитина напише історію так, як вона розповідає її
вголос.
Передумова
до написання історії – зняття дитячого
страху, зазначає Інна Большакова -
тренер міжнародного проекту
«Читання та письмо для розвитку критичного
мислення.
Дитині слід пояснити, що вона зможе написати про себе.
Слід пояснити дітям, що це важливі етапи
створення авторського тексту. Жоден автор не має каліграфічно записаних
рукописів без закреслень, переписувань, доповнень, малюнків на полях. Слід
показати такі рукописи дітям.
Як створити справжню історію для уроку?
Потрібно виконати 7 кроків.
1. Визначте тему і мету уроку, в залежності від цього подумайте, яка
історія можлива на ньому.
2. Придумайте ряд подій, які трапляться (сюжет), та як вони висвітлять
навчальний матеріал.
3. Визначтесь з героєм історії. Придумайте йому ім’я, зовнішність, звички,
риси характеру, як він буде діяти в тих обставинах, що ви створили для нього.
4. Придумайте інтригу,
пастку. Чим несподіванішим буде сюжетний поворот, тим краще.
5. Доберіть потрібні метафори (особливо для опису стану
головного героя чи процесу, який описується). Запишіть оновлений варіант
історії.
6. Напишіть перший варіант історії.
Експозиція. Жив був ______________________________________.
Де? Коли? Скільки часу? З ким?
Зав’язка. Одного разу _____________________________________.
Що раптом трапилося? Приїхав друг, налетіла буря, впав стілець, прийшла
звістка тощо.
Розвиток подій. ___________________________________________.
Перерахуйте всі події, які будуть описані. Подумайте, які емоції мають у
цей час відчувати слухачі. Напишіть, як змінювався герой впродовж історії.
Кульмінація. ______________________________________________.
Напишіть, яка подія стала «вирішальною» для героя.
Розв’язка. _________________________________________________.
Напишіть, чим все завершилося. Як змінився герой, що він зрозумів, що буде
робити далі?
Висновок. _________________________________________________.
Чому нас вчить ця історія? Мораль, теорія, визначення тощо.
6. Доберіть потрібні метафори (особливо для опису стану
головного героя чи процесу, який описується). Запишіть оновлений варіант
історії.
7. Прочитайте історію, внесіть остаточні правки, виправте помилки,
доповніть малюнками, фото та опублікуйте
чи запишіть історію.
Навчити учнів створювати власні тексти − нелегка, клопітка й наполеглива
робота, яка передбачає сумісну творчу співпрацю педагога й школяра. Реалізація
такої педагогічної співпраці відбувається, безумовно, переважно в межах уроках
української мови, читання. Але елементи сторітеллінгу можна застосовувати й на
інших уроках: основи здоров'я, природознавство, математиці, трудовому навчанні,
у виховній роботі.
Підписатися на:
Дописи (Atom)