Природознавство 2 клас
Тема. Птахи навесні. Повернення перелітних птахів.
Мета:
·
Формування предметних компетентностей: розширювати знання учнів про розмаїття перелітних
птахів; з'ясовувати, які зміни відбуваються у птахів з настанням весни; навчати
бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати вміння знаходити
взаємозв’язки в природі; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе
ставлення до птахів.
·
Формування ключових
компетентностей:
Уміння
вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче
місце, планувати власні дії, розвивати пізнавальний інтерес.
Комунікативної:
розвивати мовлення, вміння доводити
власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням природничих термінів.
Соціальної:
розвивати вміння продуктивно працювати в групах,
виявляти ініціативу, докладати зусилля для досягнення спільного результату.
Громадянської:
розширити знання учнів про природне
багатство України, народні символи України ( зокрема , лелека). Виховувати
повагу до культурної спадщини держави.
Тип уроку: урок
розвитку знань, формування умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійна презентація, відео з голосами птахів,
матеріал для весняної галявини, малюнки перелітних птахів, слова до
«асоціативного куща», малюнки до вправи «крок допомоги».
Тип
уроку: урок з використанням нових
комп’ютерних технологій.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Гра „Маска”
2. Вступне слово вчителя
Повітря, земля і вода – це природа
Природа – це я, і ви – це природа,
пустелі і
гори, поля і ліси,
і ми – тільки частка цієї краси.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Інтерактивна вправа «
Батоги»
- Який
сьогодні день? Число?
- Яка зараз пора року?
_ Яка пора року йде після зими?
- Назвіть всі весняні місяці.
- Назвіть перші ознаки весни.( Розвиток
бруньок; розпускання листків; зеленіє трава; з'являються первоцвіти; дні стають
довшими, а ночі коротшими; сонце піднімається вище над горизонтом, повертаються
з вирію перелітні птахи.)
Діти називають ознаки весни і одночасно
на дошці з'вляюється весняна галявина: дерева з бруньками (листочками),
сонечко, первоцвіти, «ключі» птахів.
2. Перевірка домашнього
завдання
2.1. Інтерактивна вправа «
Крісло автора»
( учні по черзі розповідають про весняні зміни в житті рослин)
2.2. Гра « Так – ні» (
показуємо сигнальні картки)
-
Перші весняні квіти –
це (Ромашки. Підсніжники.)
-
У дерев починається – (
Опадання листя. Рух соку).
-
Першим зацвітає – ( Липа.
Вільха)
-
Земля повністю вкривається
травою у – ( Березні. Травні).
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1) Використання прийому « Коло ідей»
— Подивіться уважно на дошку і подумайте, яка
тама нашого уроку?
Відгадування загадки.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
- Тема уроку «Птахи на весні.
Повернення перелітних птахів».
( Слайд 1)
- Птахи повертаються із зимівель. І ось
сьогодні ми поговоримо про перелітних птахів, ближче з ними познайомимось та
будемо знаходити взаємозв’язки в природі.
2) Вправа « Очікування».
- Що ви очіуєте від
сьогоднішнього уроку? Чому б хотіли навчитись? Що дізнатись нового? ( Вчитель записує очікування на дошці )
3) Мотивація навчальної діяльності.
-
А для чого нам потрібно
знати все про весняне повернення птахів?
Де в житті знадобляться ці знання?
IV. ВИВЧЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа «Асоціативний кущ»
- У
вас на партах є картки з написаними словами, вам потрібно прикріпити на
асоціативний кущ всі слова, які спадають вам на думку, коли ви поглянете на
пташку. Працюємо в групах, даю вам дві хвилини, щоб ви порадились і хтось один
з групи прикріпив надписи (на дошці).
ПТАХИ
Зайві
слова: зошит, телефон, лампа, двері, антена, ананас, будильник, тарілка, ложка,
чайник, цукерка.
2. Вправа «Мозковий штурм»
- Чим птахи відрізняються від інших
тварин? (Тіло птахів вкрите пір'ям, мають крила, дзьоб)
- Які бувають птахи? (Осілі, кочові, перелітні)
- Пригадайте, яких птахів називають
осілими.
- А яких птахів називають перелітними?
- Перелітні птахи – це птахи, які на
зиму відлітають у теплі краї.
- Назвіть їх.
4. Розповідь
учителя.
Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають
діброви, луки, степи, ліси. Птахи – окраса парків і садів. Чи можна уявити собі
весну без їх дзвінкої пісні.
Птахи
– це діти повітря. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі
і моря.
Птахи
– непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево, але так і
білка вміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім повертатися назад можуть
лише птахи.
( Слайд 2)
Грак
Граки
прилітають ранньою весною. Вони відновлюють старі й будують нові
гнізда, готуючись весну-красну зустрічати
Граки
будують багаторічні гнізда на високих деревах. Часто утворюють колонії з
десятків і сотен гнізд. Іноді граки тримаються групами з іншими вороновими. У
степу можуть будувати гнізда невисоко від землі, у містах — на опорах
ліній електромереж. Будувати нові або ремонтувати старі гнізда граки починають
наприкінці березня, холодною весною — пізніше. На початку квітня самиця
відкладає 3 — 5 зеленуватих з крапинками яєць розмірами 29×40 мм. Після 18 — 20 діб
висиджування вилупляються сліпі та голі граченята. Самиця сидить з ними три
тижні, весь цей час самець годує і самку, і пташенят.
Слово грак походить
від слова гракати, тобто каркати.
Відмінності грака від інших чорних схожих воронових птахів, ареал яких є спільним з граком, є такими:
·
Чорна ворона має повністю чорний дзьоб.
Також грак має пряміший, більш гострий дзьоб. Чорна ворона в Україні майже не
зустрічається.
·
Галка менша та кругліша, має круглішу
голову та менший дзьоб. Голова та верх спини в неї темно-сірого кольору. Крик
галки вищий та дзвінкіший.
( Слайд 3 – « Граки
прилетіли)
(Слайд 4 – шпак)
- А
який ще птах є одним із перших вісників весни ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Ось хатина, в ній –
Співак
Як цю пташку звати…
(Шпак)
Як цю пташку звати…
(Шпак)
-У кінці
березня прилітають шпаки. Першими прилітають самці. Знаходять шпаківню, що їм
до вподоби, і починають співати. Співом вони приваблюють самок і попереджають
інших шпаків - місце зайняте. Коли мають вилупитися пташенята - спів стихає, а
потім його можна почути дуже рідко. У птахів нові клопоти - треба годувати
пташенят. Живляться шпаки комахами, черв’яками, яких збирають на землі.
Вчитель.
Шпак – один із найвідоміших і найпопулярніших співочих птахів. Він може співати
голосами інших пташок. У неволі шпак, як звикне, здатен вивчити безліч різних
звуків, мелодій та голосів.
- Ось послухайте і подивіться відео як
співає шпак.
Перегляд відео
(Слайд 5 Плиска біла)
( Слайд 6 - Горихвістка)
( Слайд 7 – Водоплавні птахи)
-
Хто ж прилітає наступним?
Ви дізнаєтеся розв'язавши ребус.
( Слайд 8)
( Слайд 9)
- Майже разом
із шпаками повертаються в рідні краї жайворонки.
Жайворонок - одна з небагатьох пташок, яка співає в польоті.
Зовні жайворонки непримітні: сірі, з темним ряботинням. У полі, на луці з
таким забарвленням їх важко помітити. Особливо непримітна самочка - ні піснею,
ні стрімким польотом не привертає до себе увагу. Доки самець співає, вона
тихенько шукає поживу у траві або сидить затаївшись.
Живляться жайворонки комахами, а також насінням бур’янів.
22 березня у
народі називають Днем жайворонків.
В цей день
міряються зима з весною: зима закінчується, а весна починається.
Люди вірять,
що в цей день з теплих країв прилітають сорок різних птахів, і перший з них – жайворонок.
Цього дня
зазвичай пекли «жайворонків»: переважно з розкритими крилами і з чубчиками.
Пташок роздавали дітям, а ті з криком і дзвінким сміхом бігли закликати
жайворонків, а з ними і весну.
(Слайд 10 - Лелека )
- Лелека - символ любові до батька-матері, котрі благословили тебе на світ, а тому
це - й символ сімейного благополуччя, любові до рідної землі, Батьківщини.
Щасливий той двір, де є гніздо лелеки, бо він - птаха священна, за розорення
його гнізда - кара вогнем. А ще лелека приносить до оселі немовлят. І щасливе
те село, яке має хоча б одне лелече гніздо – його обходитимуть стороною чорні
хмари та злі буреломи. Святий обов'язок лелеки - знищувати різних гадів,
себто гадюк, жаб.
( Слайд 11 – Соловей)
Розповідь про солов’я.
- На початку травня можна почути спів
солов’їв. У цей час дерева вже вкриті молодою зеленню. Недаремно кажуть:
Соловей прилетить тоді, коли зможе напитися роси або дощової води з березового
листка. Солов’ї, зазвичай, селяться в садах, парках. Живляться жуками, мухами,
гусінню.
Вчитель. Солов’ї, так само як і люди, вчаться співати тривалий час. Лише на третьому
році життя вони стають справжніми співаками. У навчанні найголовніше, щоб
молоді солов’ї мали змогу слухати старших. Досвідчені солов’ї - це ніби вчителі
для молодих солов’їв. Його спів настільки високий
і чистий, що людина, слухаючи соловейка, підноситься духом, очищується душевно
і втішається чуттями. Він - передвісник справжньої весни в лісах та гаях.
- Давайте послухаємо чудовий спів
солов’я.
Перегляд відео.
(Слайд 12 - Ластівка)
- Найпізніше прилітають ластівки - в кінці травня.
Ластівки -
"діти повітря", на землю сідають рідко й без бажання. В повітрі вони
демонструють складні фігури вищого пілотажу: пікірують, роблять мертві петлі,
планерують та перекидаються. Ластівки
мають швидкість польоту 100
км за годину. Свої
гнізда птахи завжди облаштовують поблизу
людських осель.
( Слайд – 13 – Зозуля)
- А зараз ми познайомимось з
незвичайною пташкою.
- Зозуля – це символ суму і туги за
минулим і страждань нерозважливої матері. Вона має віщий дар – «кукує» людині
літа. Кує» зозуля тільки навесні - від Благовіщення до Івана Купала, а як
виб'ється – ячмінний колос, перестає... Вона першою вилітає у вирій і останньою
звідти повертається, а це означає, що ключі від цього райського острова – у
неї.
5. Робота за підручником
(с.112-113).
Гра «Рибки» (самостійне мовчазне
читання учнями статті у підручнику).
6. Інтерактивна вправа «Навігатор»
- Яка пташка першою повідомляє про
приближення весни?
- Чи одночасно прилітають птахи до нас?
- Від чого залежить їх час прильоту?
- Хто прилітає навесні раніше самці чи
самочки?
- Яких ще перелітних птахів ви знаєте?
- Які птахи занесені до Червоної книги
України? Чому?
7. Вправа «Крок допомоги» (Охорона птахів)
За
вікном панує красуня весна. Повертаються перелітні птахи. Їх треба охороняти. А пригадати правила поведінки в природі нам допоможе
незвичайний кошик. У ньому мудрі поради. Прошу озвучити їх.
(Діти витягують з кошика малюнки і озвучують поради)
В
лісі треба поводитися тихо.
Не беріть в руки пташині яйця і пташенят.
Не вбивайте пташок!
Побудуй шпаківню
Не принось
пташенят додому
Не кидай
камінням у пташку
Пам’ятай, птахи оберігають ліси, парки, сади від комах-шкідників та їхніх
личинок. А ще птахи прикрашають наші ліси, радують нас дзвінким гарним
співом.
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.. Виконання тестового завдання
1. Який птах є першим вісником весни
А. Зозуля
Б. Лелека
В. Грак ( Гайворон)
2. Хто з птахів повторює голоси інших птахів?
А. Шпак
Б. Ластівка.
В. Орел
3. Який птах є народним символом України?
А. Гуска
Б. Ластівка
В. Лелека
4. Які птахи прилітають, коли багато комах?
А. Ворони
Б. Соловей і
ластівка
В. Гуси.
5. Хто з пташок не висиджує пташенят і навіть не будує
гнізда?
А. Лелека.
Б. Зозуля.
В. Горобець.
2.. Гра «Хто більше» (Слайд 14)
- Діти, а які ви
знаєте прикмети про птахів?
•
Шпаки особливо голосно
співають - уночі піде дощ.
•
Голуби розворкотілися – на
тепло.
•
Гуси сидять, поховавши
голови, під крило – буде прохолодно.
•
Журавель прилетів – скоро
лід зійде.
Жайворонок з’явився
– до тепла, а зяблик – до холоду.
3. Гра – « Я фантазую»
Як би я був (була) птахом,
я б був (була б) …, тому що ….
4. Дидатична гра « Риба, птах,
комаха»
-
Я називаю тварин:
риба
- ви складаєте долонька до долоньки і імітуєте плавання риби; птах -
розмахуєте руками, наче птах крилами; комаха - присідаєте.
(Лебідь, коник, щука,
зозуля, сокіл, жайворонок, мураха, карась, сом, метелик, шпак, короп, соловей).
5. Гра «Можна – не можна».
Правила
поведінки в природі.
-
Уявіть, що ви знаходитесь у лісі, пригадайте, як слід поводитись там і чого не
можна робити.
(Вчитель
називає дію, а діти відповідають: «Можна» – «Не можна».)
-
Спостерігати за тваринами.
-
Диких тварин, їхніх дитинчат і пташенят забирати з природного середовища.
-
Підгодовувати птахів.
-
Прибирати місця відпочинку в лісі.
-
Ловити метеликів, птахів.
-
Руйнувати пташині гнізда.
-
Обдирати кору з дерев.
-
Руйнувати мурашники.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.
РЕФЛЕКСІЯ
VII. Підбиття підсумків.
1. Бесіда
Наш урок добігає до кінця.
- Чому
різні птахи прилітають у неоднаковий час?
- З якими перелітними птахами ми
сьогодні познайомились?
- Хто з них прилітає першим?
2. Вправа «Очікування»
- Чи справдились ваші
очікування від уроку?
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
За роботу на уроці діти отримують
пташку із домашнім завданням.
Читати підручник . Розповісти про пахів
навесні.
Намалювати малюнок улюбленого птаха
Немає коментарів:
Дописати коментар